WhatsApp
Telefon
Yol Tarifi

Etkinlik Detayı

Mevlana Haftası Etkinlikleri

Mevlana Haftası, Türk – İslam medeniyetinin en önemli şahsiyetlerinden biri olan Hz. Mevlana’yı daha yakından tanımak ve tanıtmak için her yıl düzenlenmektedir. Bu hafta kapsamında Konya’da çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir

İnsanları hoşgörüye, iyiliğe ve kardeşliğe çağıran ünlü bir tasavvuf alimi olan Mevlana’nın vuslata erişinin 749. yıl dönümü kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler, Mevlana’yı anlama üzerine kurgulanıyor.

1937’den beri her yıl Celâleddin Muhammed Rûmî, ölüm yıl dönümünde 13. yüzyılda Mevleviliğin doğum yeri olan Konya’da Şeb-i Arus anma törenleriyle anılmaktadır. 2022 yılı, dünyanın Rumi olarak tanıdığı dünyaca ünlü mutasavvıf, şair ve âlim Celâleddin Muhammed Rûmî’nin 749. ölüm yıldönümüdür.

Her yıl 17 Aralık’ta düzenlenen Şeb-i Arus törenleri Türkçe’de ‘düğün gecesi’ anlamına geliyor. Düğün gecesi Mevlevi tarikatında Celâleddin Rûmî’nin vefat ettiği gece olarak bilinir. Mevlana, ölümü aslına dönüş, kaynağı ilahi bir cevher olduğu için “Allah’a dönüş” olarak yorumlar; ona göre ölüm, bedenin yok olması değil, Allah’a ulaşmadır.

Mevlânâ, ölümle ilgili felsefesini şu sözlerle ifade etmektedir: “Herkes bunu ayrılık olarak adlandırıyor, ancak ben buna yeniden birleşme diyorum.”

Mevlana’nın anıldığı törenlerde icra edilen sema töreni, Mevleviliğin temel felsefesini yansıtan önemli semboller içermektedir.

Mevlana Haftası Etkinlikleri